Business Manager søges af Fjord Line

Du blir en av två Business Managers som arbetar omlott som helhetsansvariga för Outlet One-butik ombord på MS Oslofjord.

29
Den danskflagede Osflofjord hos Fjord Line har hjemhavn i Hirtshals.

Som Business Manager ansvarar du för att driva en välfungerande och lönsam Outlet One-butik ombord på Fjord Lines färja. Du ska därför kunna arbeta i en spännande skärningspunkt mellan Outlet One och Fjord Line.

MS Oslofjord går den fina turen mellan Strömstad och Sandefjord.

Du ansvarar för att vi hela tiden följer våra riktlinjer och att alla medarbetare är informerade om och följer de rutiner som gäller i butiken. Det förväntas att du alltid jobbar effektivt, i högt tempo och har en positiv inställning till arbetet och dina kollegor.

Arbetsuppgifter:

–                           Alltid prioritera kunder och försäljning

–                           Betjäna kunder i kassan

–                           Aktivt arbeta för att uppnå och förbättra butikens omsättnings- och lönsamhetsmål

–                           Följa och kommunicera organisationens riktlinjer och policyer

–                           Skapa rutiner som effektiviserar försäljningen

–                           Leda, motivera och informera, samt vara en förebild och föregå med gott exempel

–                           Följa upp resultat och kontinuerligt rapportera avvikelser och föreslå åtgärder

–                           Upplärning och vidareutveckling av personalen

–                           Säkra en god omsättningshastighet på ditt sortiment

–                           Utveckla erbjudanden och kampanjer i samarbete med Fjord Line och Outlet One

 

Du ansvarar för:

–                           Den dagliga driften av butiken

–                           Att söka kunskap och information som stärker och vidareutvecklar dig

–                           Att arbetsrutiner utvecklas, dokumenteras och följs

–                           Att uppträda och leda arbetet i enlighet med våra principer

–                           Avdelningens kort- och långsiktiga planer

–                           Att effektivisera kostnader för att nå optimal lönsamhet

–                           Att avdelningen drivs i enlighet med Fjord Lines och Outlet Ones rutiner och regler

–                           Att upprätthålla ordning i butik, gemensamma ytor och lager

–                           Att butikens produktsortiment och varuexponering anpassas efter säsong

–                           Att butikens inventarier står på rätt plats

–                           Att avdelningens pris- och varningsskyltar alltid är uppdaterade

–                           Kontroll av produktsortiment i butik och lager

–                           Att alla varor är larmade och prismärkta

–                           Arbeta effektivt och systematiskt genom kontinuerlig planering

 

Fjord Line erbjuder:

En tjänst med god arbetsmiljö och goda kollegor hos ett framgångsrikt rederi.

Vi seglar under dansk flagg och erbjuder en heltidstjänst, där vi arbetar 14 dagar och är lediga 14 dagar.

Lönen är en så kallad nettolön och beskattas inte i Sverige, men du omfattas naturligtvis av danska regler om social trygghet, pension och liknande.

 Fjord Line arbetar med ett löpande urval så vänta inte med din ansökan.

Om du känner igen dig själv i ovanstående och samtidigt visar handlingskraft, ansvar, respekt och engagemang så är du på god väg att bli en av våra nya medarbetare.

För att ansöka, klicka på SÖK TJÄNSTEN. Vi tar enbart emot ansökningar som skickas in via vår webbplats.

Har du frågor om jobbet är du välkommen att kontakta Outlet Ones kedjechef Lotte Bang på telefon +47 932 559 32 eller via mejl till [email protected]

Fjord Line är ett modernt rederi som seglar mellan Danmark, Norge och Sverige. Rederiet är i kraftig tillväxt som följd av nytt tonnage och utökat utbud till passagerare och fraktbranschen.

I juli 2013 driftsatte Fjord Line den första av två nya, miljövänliga kryssningsfartyg, MS Stavangerfjord, och i mars 2014 driftsattes systerfartyget MS Bergensfjord. Båda drivs med flytande naturgas (LNG). Fartygen trafikerar rutterna Hirtshals – Stavanger – Bergen och Hirtshals – Langesund med dagliga avgångar året runt.

Den 20 juni 2014 startade Fjord Line en ny rutt mellan Sandefjord och Strömstad som trafikeras av den helmoderna färjan MS Oslofjord med fyra dagliga avgångar året runt.

Under sommarhalvåret trafikerar Fjord Lines snabbfärja HSC Fjord Cat expressrutten mellan Hirtshals och Kristiansand.

Förutom passagerartrafiken har Fjord Line god kapacitet inom frakt av arbetsfordon och gods, vilket hanteras av Fjord Lines fraktavdelningar i Danmark och Norge.

Fjord Line grundades 1993 och har i dag omkring 600 medarbetare, varav 170 arbetar på land i Hirtshals, Bergen, Stavanger, Egersund, Langesund, Kristiansand, Sandefjord och Strömstad, medan 430 arbetar till sjöss på helårsbasis. Under sommarsäsongen ökar antalet anställda med cirka 150 medarbetare.

Antal ledige stillinger:

1

Vigtige datoer

Sidste dag annoncen er aktiv:

2016-02-07

Ansøgningsfrist:

2016-02-07

Ansættelsesdato:

Snarest muligt

Virksomheden tilbyder

Ansættelsesform:  Fast ansættelse

Ugentlig arbejdstid:  Fuldtid

Kontaktpersoner

Fjord Line Danmark A/S Fjord Line Danmark A/S

004597963040 (Telefon)

Arbejdsgiver

Hotel & Service om bord

Dalsagervej 9

9850 Hirtshals

(Arbejdspladsen ligger i Hjørring kommune)

Ansøgning

Søg via virksomhedens hjemmeside

Annonce ID

4115898

0 Kommentare
Inline Feedbacks
View all comments